Aktualności

Konkurs im. Dr Aleksandry Gabrysiak na Najlepszą Inicjatywę Elbląskich Organizacji Pozarządowych rozstrzygnięty !!!

28 listopada br. w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu podczas Konferencji planetarnej elbląskich organizacji pozarządowych odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu im. Dr Aleksandry Gabrysiak na Najlepszą Inicjatywę Elbląskich Organizacji Pozarządowych
Statuetkę oraz nagrodę finansową otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarządu Oddziału Okręgowego w Elblągu za inicjatywę ☎️„Elbląski telefon zaufania”☎️,
wyróżnienie trafiło do Stowarzyszenia Fabryka Dobra za inicjatywę „Fabrykowy otwarty dzień” oraz Stowarzyszenia Laboratorium Sztuki za inicjatywę „SERC POWÓDŹ” ❤️
Serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że mogliśmy być jednym z podmiotów, które sfinansowało nagrody dla laureatów

FUNDACJA ELBLĄG WYRÓŻNIONA W XXI EDYCJI KONKURSU „GODNI NAŚLADOWANIA”

8 listopada br. odbyła się XXI Gala Konkursu „Godni Naśladowania”.

Z wielką radością informujemy, iż Fundacja Elbląg uzyskała wyróżnienie w kategorii „Organizacja Godna Naśladowania”.

Niezwykle budujące jest to, że podejmowane przez Nas działania są doceniane przez innych. Pragniemy podziękować Organizatorom, Kapitule Konkursu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację zadań statutowych Fundacji.

„Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 adresowany jest do 30 osób – zamieszkujących na terenie Gminy Miasto Elbląg członków rodzin osób z niepełnosprawnościami lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami, sprawujących bezpośrednią opiekę nad tymi osobami, którzy wymagają usługi opieki wytchnieniowej.

Za osobę z niepełnosprawnością uznaje się:

  1. a) dzieci do 16 roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz
  2. b) osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:
  • znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  • traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Celem realizacji zadania jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację.

Opieka wytchnieniowa będzie udzielana za uprzednią zgodą gminy Miasto Elbląg:

  • w ramach pobytu dziennego, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością (25 osób) oraz
  • w ramach pobytu całodobowego, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością (5 osób).

Zadanie publiczne jest realizowane przy współpracy z Elbląskim Centrum Usług Społecznych w Elblągu w ramach środków przyznanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z Funduszu Solidarnościowego, co podkreśla znaczenie i potrzebę realizacji programów wspierających osoby z niepełnosprawnościami w naszym społeczeństwie.

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 adresowany jest do 30 osób z niepełnosprawnością mieszkających w Elblągu, w tym:

a) dzieci do 16 roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

b) osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:

  • znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  • umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  • traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Celem realizacji zadania jest poprawa funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w środowisku, zwiększenie możliwości zaspokajania ich potrzeb oraz włączenia w życie społeczne. Asystenci osobiści będą świadczyć pomoc na różnych poziomach – od wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności, przez pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, po towarzyszenie w czasie wyjść czy spotkań.

Program skierowany jest do szerokiego grona osób z niepełnosprawnościami (w tym dzieci), które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, niezależnie od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Fundacja Elbląg zachęca do zgłaszania się zarówno osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, jak i z innymi rodzajami ograniczeń.

Zadanie publiczne jest realizowane przy współpracy z Elbląskim Centrum Usług Społecznych w Elblągu w ramach środków przyznanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z Funduszu Solidarnościowego, co podkreśla znaczenie i potrzebę realizacji programów wspierających osoby z niepełnosprawnościami w naszym społeczeństwie.

 

WRĘCZYLISMY UMOWY STYPENDIALNE NA ROK SZKOLNY 2024/2025

W piątek 18 października br. odbyła się uroczystość wręczenia umów stypendialnych i listów gratulacyjnych dla stypendystów Programów „Szansa”, „Słonik”, „Fundusz Młodych Talentów” , Fundusz Polsko – Ukraiński i Stypendium Specjalnego od Zarządu na rok szkolny 2024/2025.

Komisje stypendialne wyróżniły uczniów, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki w nauce, współzawodnictwie sportowym oraz artystycznym, w tym uczniów pochodzących z Ukrainy. Doceniono również osoby angażujące się w wolontariat i działania na rzecz społeczności lokalnej.

Dzięki organizacjom, instytucjom i ludziom dobrej woli wręczyliśmy umowy dla 30 stypendystów roku szkolnego 2024/2025 na łączną kwotę 54.800 zł, a w tym:

  • 12 stypendiów Programu Stypendialnego „Szansa”,
  • 9 stypendiów Programu stypendialnego „Słonik”,
  • 1 stypendium z Funduszu Młodych Talentów,
  • 6 stypendiów z Funduszu Polsko – Ukraińskiego,
  • 2 Stypendia Specjalne od Zarządu

Stypendium z Funduszu Młodych Talentów otrzymała Marta Michalska-Pedersen, która jest wyróżniającą się uczennicą klasy wiolonczeli. Mimo młodego wieku może poszczycić się wieloma wybitnymi osiągnięciami artystycznymi. W ostatnim roku szkolnym  uzyskał mi.in:

  • I nagroda w Międzynarodowym Konkursie „Mistrz Miniatury 2023” w Poznaniu,
  • I nagroda w Międzynarodowym Konkursie we Wiedniu,
  • I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych „Pizzicato” 2023

Stypendium Specjalne od Zarządu Fundacji Elbląg za bardzo wysokie wyniki w dyscyplinie sportowej otrzymali Lidia Czarnecka i Adam Wiśniewski.

Lidia od wielu lat osiąga liczne sukcesy w dyscyplinie szachów, do największych osiągnięć w ostatnim czasie należą:

  • srebrny medal Akademickich Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet,
  • srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorek w szachach błyskawicznych,
  • srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorek w szachach szybkich.

Adam od wielu lat osiąga liczne sukcesy w dyscyplinie spory JUDO, do największych osiągnięć w ostatnim czasie należą:

  • srebrny medal w wadze 81 kg podczas Letnich Igrzysk Światowych (Global Games) Virtus we francuskim Vichy,
  • drużynowe Mistrzostwo Europy w Poznaniu.

Kolejnymi wyjątkowymi stypendiami w tym roku są stypendia udzielone przez Zarząd Fundacji Elbląg w ramach Funduszu Polsko – Ukraińskiego, którego celem jest wspieranie uchodźców z Ukrainy. Głównym darczyńcą funduszu jest firma AVANTE Technika Okienna S.A.

W roku szkolnym 2024/2025 Programy Stypendialne „Szansa” i „Słonik” są wspierane i finansowane przez:

  • Starostwo Powiatowe w Elblągu,
  • Nadleśnictwo Elbląg,
  • Osoby indywidualne,

Stypendia są również finansowane ze środków własnych Fundacji Elbląg m.in. zbiórek publicznych prowadzonych na stypendia np. w Wieży Katedralnej Św. Mikołaja oraz 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Gratulujemy wszystkim stypendystom, ich rodzicom i nauczycielom.

 

KONCERT CHARYTATYWNY DLA KACPRA

Zapraszamy na Koncert charytatywny dla Kacpra podopiecznego Fundacji Elbląg.

U chłopca zdiagnozowano kurczowe porażenie mózgowe, padaczkę lekooporną, malformację tętniczo-żylną i wadę genetyczną w genie KARS.  Kacper to dzielny chłopiec, który wraz z rodziną walczy o swoją sprawność.

Koncert odbędzie się 17.10 br. o godz. 19.00 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

Zbiórka publiczna, podczas trwania Koncertu charytatywnego na rzecz Kacpra, prowadzona jest przez Fundację Elbląg – Fundusz Lokalny Regionu Elbląskiego w ramach zarejestrowanej „Zbiórki publicznej na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Elbląg” o nr 2024/1955/OR.

Środki zebrane podczas koncertu zostaną w całości przeznaczone na leczenie i rehabilitację Kacperka.

Serdecznie zapraszamy.

WYNIKI „SZANSY”

Znamy już decyzje Komisji Stypendialnej „Szansa”. Stypendia na rok szkolny 2024/2025 otrzymało 12 uczniów i studentów ze szkół i uczelni wyższych z Elbląga oraz powiatu. Łączna pula stypendiów „Szansy” wyniosła 21.000 zł. Uroczyste wręczenie i podpisanie umów stypendialnych odbędzie się 18 października br. o godz. 12.30 w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu. Wszystkich tegorocznych stypendystów prosimy o obecność.

Oto lista wniosków osób, które otrzymały stypendium:

  • 1/SZ/2024
  • 2/SZ/2024
  • 3/SZ/2024
  • 4/SZ/2024
  • 5/SZ/2024
  • 6/SZ/2024
  • 7/SZ/2024
  • 8/SZ/2024
  • 9/SZ/2024
  • 10/SZ/2024
  • 11/SZ/2024
  • 12/SZ/2024

Stypendia „Szansy” w roku szkolnym 2024/2025 są finansowane ze środków Nadleśnictwa Elbląg, wpływów z 1,5%, darowizn od osób prywatnych i firm, zbiórki publicznej oraz ze środków własnych Fundacji Elbląg.

 

WYNIKI „SŁONIKA”

Znamy już decyzje Komisji Stypendialnej „Słonik”. Stypendia na rok szkolny 2024/2025 otrzymało 9 uczniów i studentów ze szkół i uczelni wyższych z Elbląga oraz powiatu. Łączna pula stypendiów „Słonika” wyniosła 21.000 zł.

Uroczyste wręczenie i podpisanie umów stypendialnych odbędzie się 18 października br. o godz. 12.30 w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu. Wszystkich tegorocznych stypendystów prosimy o obecność.

Oto lista wniosków osób, które otrzymały stypendium:

  • 01/SŁ/2024
  • 02/SŁ/2024
  • 03/SŁ/2024
  • 04/SŁ/2024
  • 05/SŁ/2024
  • 06/SŁ/2024
  • 07/SŁ/2024
  • 08/SŁ/2024
  • 09/SŁ/2024

Stypendia „Słonika” w roku szkolnym 2024/2025 są finansowane ze Starostwa Powiatowego w Elblągu, Funduszu Dzieci Niepełnosprawnych „Słonik” Fundacji Elbląg, wpływów z 1,5%, darowizn od osób prywatnych i firm oraz zbiórki publicznej.

 

 

KONKURS O TYTUŁ FILANTROPA ROKU 2023

Wiele osób, firm pomaga najbardziej potrzebującym, wspiera szczytne cele realizowane przez organizacje pozarządowe. Ci, którzy otrzymali taką pomoc mogą podziękować swoim darczyńcom w Konkursie o tytuł Filantropa Roku.

Okazana pomoc znaczy bardzo wiele. Wiedzą o tym ci, którzy jej doświadczyli. Jest to nie tylko pomoc finansowa, ale również darowizny rzeczowe, usługi czy wsparcie merytoryczne. Często jedyne co mogą zrobić to zwyczajnie podziękować. Konkurs o tytuł Filantropa Roku daje taką okazję.

Celem Konkursu jest promowanie filantropijnych, prospołecznych postaw ludzi biznesu i osób prywatnych. Tytuł Filantropa Roku 2023 może otrzymać osoba lub firma, która w ubiegłym roku w sposób szczególny przysłużyła się we wspieraniu organizacji pozarządowych (stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, stowarzyszenia kościelne itp.), instytucji użyteczności publicznej (szkoły, uczelnie, szpitale, instytucje działające w sferze kultury i pomocy społecznej itp.) czy osób potrzebujących z Elbląga i powiatu elbląskiego. W pierwszym etapie konkursu liczą się zgłoszenia, których dokonują uprawnione podmioty. Następnie nad wnioskami obraduje kapituła, która podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu tytułu. Każdorazowo wyłaniany jest tylko jeden laureat, który otrzymuje statuetkę Ferdynanda. Kapituła może przyznać także wyróżnienia.

 

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 października 2024 r. Formularz wniosku i regulamin konkursu dostępny jest w załączeniu na dole strony oraz w naszej siedzibie przy ul. Zw. Jaszczurczego 17. Dodatkowych informacji można uzyskać bezpośrednio w biurze, telefonicznie 55 236 98 88 lub e-mailem: biuro@fundacja.elblag.pl.

 

1_Regulamin_Konkursu_Filantrop_Roku_XXIV-edycja

2_Wniosek_Filantrop_Roku_XXIV-edycja

3_Zgoda-na-przetwarzanie-danych-osobowych

Projekt: „AKTYWNA INTEGRACJA Z FUNDACJĄ ELBLĄG”

Projekt pn. „Aktywna integracja z Fundacją Elbląg”  adresowany jest do 40 osobowej grupy obywateli państw trzecich w tym migrantów z Elbląga i powiatu elbląskiego.

 

Celem projektu jest wzrost aktywności i integracji społecznej wśród 40 osób- obywateli państw trzecich, w tym migrantów oraz ich rodzin i otoczenia z wykorzystaniem instrumentów aktywnej integracji o charakterze społecznym, kulturalnym i zielonych umiejętności w okresie od 1.08.2024 r. do 31.07.2026 r. (I edycja: 01.08.2024 – 31.07.2025 r. , II edycja 01.08.2025 – 31.07.2026 r.). W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące formy wsparcia:

  1. Pogłębiona diagnoza – identyfikacja potrzeb, zasobów, potencjału i predyspozycji – zbudowanie Indywidualnej Ścieżki Rozwoju.
  2. Aktywna integracja o charakterze społecznym – indywidualne wsparcie psychologa, konsultanta rodziny, coacha, poradnictwo specjalistyczne prawne i społeczno-obywatelskie), grupowa aktywizacja społeczna (warsztaty z praktycznych informacji różnych aspektów życia w Polsce, warsztaty z języka polskiego)
  3. Aktywna integracja o charakterze kulturalnym – grupowa aktywizacja kulturalna poprzez cykl warsztatów „Poznajemy polską tradycję”: warsztaty z kuchni polskiej, tradycji świąt w Polsce – Bożę Narodzenie, tradycji świąt w Polsce – Wielkanoc, włącznie przez taniec polski, grupowe wyjście do teatru/kina oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku.
  4. Aktywna integracja „zielone umiejętności” – warsztaty z podnoszenia świadomości i szacunku dla środowiska.

Projekt Realizowany w partnerstwie z Gmina Miasto Elbląg – realizatorzy Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu oraz Elbląskie Centrum Usług Społecznych

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027

 

Logotyp funduszy europejskich

 

  • Wartość projektu: 569 400,00 zł
  • Wkład UE: 483 990,00 zł
  • Wkład Krajowego Budżetu Państwa: 54 210,00 zł