Aktualności

1,5% dla Fundacji Elbląg

Zostaw swoje 1,5% w Elblągu – przekaż je na działania Fundacji Elbląg, która od 23 lat działa na rzecz mieszkańców Elbląga i powiatu elbląskiego.

Decydując się na wybór Fundacji Elbląg mają Państwo gwarancję, że środki pozyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na szczytny cel, np. programy stypendialne „Szansa” i „Słonik”, pomoc w leczeniu i rehabilitacji podopiecznych Fundacji Elbląg oraz inne działania statutowe.

Przy rozliczeniu należy podać nr KRS 0000033301.

Liczymy na mobilizację! Każda złotówka jest na wagę złota, a dobro ofiarowane wraca ze zdwojoną siłą!

WAITW Filantropem Roku 2021!

Podczas Świątecznej Gali Fundacji Elbląg, która odbyła się w niedzielę 11 grudnia poznaliśmy laureata, który otrzymał statuetkę Ferdynanda oraz zwycięzców Konkursu Literackiego. Gala była także urozmaicona o cześć artystyczną, podczas której można było posłuchać świątecznych piosenek i kolęd.

„Za to co masz, nie kupisz nieba, więc nie obrastaj w rzeczy, w pióra, bo i tak nie zabierzesz ich tam”. Słowami piosenki Ryszarda Rynkowskiego, podarowanej przez artystę dla Fundacji Elbląg, rozpoczęła się świąteczna uroczystość organizacji. Po wysłuchaniu piosenki, zgromadzeni w sali koncertowej Szkoły Muzycznej goście zapoznali się z działaniami fundacji zrealizowanymi w 2022 r. Głównym punktem programu były wyniki dwóch konkursów organizowanych od lat przez fundację. Tego wieczoru bohaterami zostali laureaci i wyróżnieni Konkursu o tytuł Filantropa Roku i Konkursu Literackiego.

Tytuł Filantropa Roku otrzymała firma WAITZ – Weld All in The World za bardzo duże wsparcie finansowe i rzeczowe ponad 20 różnych elbląskich podmiotów, w tym organizacji pozarządowych na łączną kwotę ponad 276.000 zł.

Wyróżnienie natomiast trafiło do Pawła Kurek Właściciela Sieci Lombardów DPK za wsparcie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Św. Jadwigi poprzez stałe odpowiadanie na zgłoszenia o bieżących potrzebach i niezwłoczne dostarczanie tego co potrzeba. Drugie zaś wyróżnienie trafiło do Meble Wójcik Sp. z o.o. za wyposażenie Hospicjum oraz elbląskich Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w meble, zarówno specjalistów jak i wychowanków.

Po raz dziewiętnasty rozstrzygnięto także Konkurs Literacki w dwóch kategoriach.
Laureatem pierwszej, Elbląskiej Książki Roku została Bogumiła Salmonowicz za książkę pt. Między nami czerwienieją chwile””.
Laureatem Elbląskiego Rękopisu Roku został Marcin Wiśniewski za pracę „Bajki z głowy i serca”. Natomiast wyróżnienie trafiło do Wiesławy Parys za pracę „Moje miejscówki.

Część artystyczną zapewnili Julia Kaczmarczyk, która zaśpiewała przy akompaniamencie Antoniego Boryckiego. Artyści pochodzą z Elbląga i są absolwentami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, a obecnie – studentami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Julia ma na swoim koncie debiutancki singiel „Oddycham”.

Podziękowania ślemy przede wszystkim w stronę pana Andrzeja Korpackiego, dyrektora ZPSM w Elblągu za umożliwienie zorganizowania Gali w gościnnych murach Szkoły Muzycznej.

Wydarzenie było objęte honorowym patronatem pana Witolda Wróblewskiego – Prezydenta Elbląga.

Patronat medialny sprawowała Elbląska Gazeta Internetowa portEl.

    

KONKURS O TYTUŁ FILANTROPA ROKU 2021

Wiele osób, firm pomaga najbardziej potrzebującym, wspiera szczytne cele realizowane przez organizacje pozarządowe. Ci, którzy otrzymali taką pomoc mogą podziękować swoim darczyńcom w Konkursie o tytuł Filantropa Roku.

Okazana pomoc znaczy bardzo wiele. Wiedzą o tym ci, którzy jej doświadczyli. Jest to nie tylko pomoc finansowa, ale również darowizny rzeczowe, usługi czy wsparcie merytoryczne. Często jedyne co mogą zrobić to zwyczajnie podziękować. Konkurs o tytuł Filantropa Roku daje taką okazję.

Celem Konkursu jest promowanie filantropijnych, prospołecznych postaw ludzi biznesu i osób prywatnych. Tytuł Filantropa Roku 2021 może otrzymać osoba lub firma, która w ubiegłym roku w sposób szczególny przysłużyła się we wspieraniu organizacji pozarządowych (stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, stowarzyszenia kościelne itp.), instytucji użyteczności publicznej (szkoły, uczelnie, szpitale, instytucje działające w sferze kultury i pomocy społecznej itp.) czy osób potrzebujących z Elbląga i powiatu elbląskiego. W pierwszym etapie konkursu liczą się zgłoszenia, których dokonują uprawnione podmioty. Następnie nad wnioskami obraduje kapituła, która podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu tytułu. Każdorazowo wyłaniany jest tylko jeden laureat, który otrzymuje statuetkę Ferdynanda. Kapituła może przyznać także wyróżnienia.

 

Zgłoszenia przyjmowane są do 25 listopada 2022 r. Formularz wniosku i regulamin konkursu dostępny jest w załączeniu na dole strony oraz w naszej siedzibie przy ul. Zw. Jaszczurczego 17. Dodatkowych informacji można uzyskać bezpośrednio w biurze, telefonicznie 55 236 98 88 lub e-mailem: biuro@fundacja.elblag.pl.

 

Regulamin_Konkursu_Filantrop_Roku_2021

Wniosek_Filantrop_Roku_2021

Zgoda_na_przetwarzanie_danych_osob._podmiotu_zgłoszonego-i-zgłaszającego_2021

 

 

Wręczyliśmy umowy stypendialne na rok szkolny 2022/2023

29 września br. odbyła się uroczystość podpisania umów stypendialnych w ramach Programów „Szansa”, „Słonik”, „Fundusz Młodych Talentów” i Stypendium Specjalne od Zarządu na rok szkolny 2022/2023.
Komisje stypendialne wyróżniły uczniów, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki w nauce, współzawodnictwie sportowym oraz artystycznym. Doceniono również osoby angażujące się w wolontariat i działania na rzecz społeczności lokalnej.
Celem programów stypendialnych jest wspomaganie wybitnie uzdolnionych dzieci, uczniów i studentów, w tym osób z niepełnosprawnościami z Elbląga oraz powiatu elbląskiego w zdobywaniu wykształcenia pozwalającego im na aktywne życie zawodowe i społeczne.
Dzięki organizacjom, instytucjom i ludziom dobrej woli wręczyliśmy umowy dla 30 stypendystów roku szkolnego 2022/2023 na łączną kwotę 49.000 zł, a w tym:
– 18 stypendiów „Szansy”,
– 10 stypendiów „Słonika”,
– 1 stypendium z Funduszu Młodych Talentów,
– 1 stypendium Specjalne od Zarządu
Stypendium z Funduszu Młodych Talentów otrzymała Marta Michalska – Pedersen uczennica 6 klasy wiolonczeli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Mimo młodego wieku może poszczycić się wieloma wybitnymi osiągnięciami artystycznymi. W ciągu ostatnich dwóch lat uzyskała: I miejsce w International Viennese Spring Music Competition w Wiedniu oraz czołowe miejsca w Ogólnopolskich spotkaniach Wiolonczelowych.
Wyjątkowe stypendium Specjalne od Zarządu Fundacji Elbląg, które przyznawane jest w sytuacjach wymagających wsparcia w rozwijaniu pasji i talentów wybitnie uzdolnionych elblążan otrzymała Lidia Czarnecka, która od wielu lat uzyskuje bardzo wysokie wyniki w dyscyplinie szachów.
W roku szkolnym 2022/2023 Programy Stypendialne „Szansa” i „Słonik” są wspierane i finansowane przez:
– Fundację Lotto im. Haliny Konopackiej
– Starostwo Powiatowe w Elblągu,
– Nadleśnictwo Elbląg,
– Osoby indywidualne,
a także ze środków własnych Fundacji Elbląg.
Gratulujemy wszystkim stypendystom, ich rodzicom i nauczycielom.

Wyniki „Szansy” i „Słonika”

Znamy już decyzje Komisji Stypendialnych „Szansy” i „Słonika”. Stypendia na rok szkolny 2022/2023 otrzymało 28 uczniów ze szkół z Elbląga i powiatu. Łączna pula stypendiów wyniosła 45.100 zł. Uroczyste wręczenie i podpisanie umów stypendialnych odbędzie się 29 września br. o godz. 13.00 w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu.

 

W ramach Programu Stypendialnego „Szansa” Komisja Stypendialna przyznała 18 stypendiów na łączną kwotę 27.600 zł.

Oto lista wniosków osób, które otrzymały stypendium:

 • 1/2022/SZ
 • 4/2022/SZ
 • 5/2022/SZ
 • 6/2022/SZ
 • 7/2022/SZ
 • 8/2022/SZ
 • 9/2022/SZ
 • 10/2022/SZ
 • 12/2022/SZ
 • 14a/2022/SZ
 • 14b/2022/SZ
 • 15/2022/SZ
 • 16/2022/SZ
 • 17/2022/SZ
 • 18/2022/SZ
 • 19/2022/SZ
 • 21/2022/SZ
 • 22/2022/SZ

Komisja Programu Stypendialnego „Słonik” przyznała 10 stypendiów stałych na rok szkolny 2022/2023. Łączna kwota stypendiów wyniosła 17.500 zł

Stypendia otrzymają następujące osoby o następujących nr wniosków:

 1. 1/2022/SŁ
 2. 2/2022/SŁ
 3. 3/2022/SŁ
 4. 4/2022/SŁ
 5. 5/2022/SŁ
 6. 6/2022/SŁ
 7. 7/2022/SŁ
 8. 8/2022/SŁ
 9. 9/2022/SŁ
 10. 10/2022/SŁ

Wszystkich tegorocznych stypendystów prosimy o obecność.

Stypendia „Szansy” i „Słonika” w roku szkolnym 2022/2023 są finansowane ze środków Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej, Starostwa Powiatowego w Elblągu, Nadleśnictwa Elbląg, darowizn od osób prywatnych i firm, zbiórki publicznej oraz ze środków własnych Fundacji Elbląg.

Fundacja Mecenatem Festiwalu Literatury „Wielorzecze”

W najbliższy weekend Elbląg stanie się literacką stolicą Polski. Wszystko za sprawą IX Festiwalu Literatury „Wielorzecze”.  Z wielką przyjemnością informujemy, iż Fundacja Elbląg objęła Mecenat i sfinansuje nagrodę w ramach wspierania programów kulturalnych w Elblągu .

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

Skorzystaj z usług społecznych…

Zauważyłeś, że ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje pomocy? A może sam jej potrzebujesz?

Fundacja Elbląg przy współpracy z Elbląskim Centrum Usług Społecznych oferuje pomoc w zakresie: dietetyka, fizjoterapeuty, pedagoga, seksuologa, terapeuty, psychologa oraz edukacji pielęgnacji osoby niesamodzielnej.

Nie zastanawiaj się – zgłoś siebie lub osobę, która potrzebuje pomocy.

Więcej informacji znajduje się w poniższych linkach:

„Spotkania tematyczne z wybranymi specjalistami” (dietetyk, fizjoterapeuta, pedagog, seksuolog) – https://www.ecus.pl/uslugi-spoleczne/spotkania-ze-specjalistami/

„Terapia małżeńska i partnerska” – https://www.ecus.pl/uslugi-spoleczne/terapia-malzenska-i-partnerska/

„Edukacja praktyczna opiekunów faktycznych w zakresie bezpiecznej pielęgnacji i opieki nad osobą niesamodzielną”- https://www.ecus.pl/uslugi-spoleczne/srodowiskowa-opieka-okresowa/

„Wsparcie opiekunów faktycznych oraz osób niesamodzielnych przez psychologa według indywidualnych potrzeb” – https://www.ecus.pl/uslugi-spoleczne/srodowiskowa-opieka-okresowa/

Zapraszamy.

Erwin Vollerthun w Fundacji Elbląg

Tradycją jest, że Erwin Vollerthun przyjeżdża do Elbląga. Nie tylko z sentymentu, ale również po to, by wzmacniać dobre relacje polsko-niemieckie. Co roku on i inni jego krajanie wspierają finansowo tutejsze organizacje. Dzisiaj (27 lipca) darczyńca odwiedził Fundację Elbląg.

Od lat aktywnie działa na rzecz rodzimych stron swoich rodziców i żony – Elbląga i okolic. W jego działania chętnie włączyli się inni darczyńcy urodzeni jeszcze przed wojną w naszym regionie, którzy później zostali wysiedleni. Jednak ich miłość do rodzinnych stron pozostała.

Dziś darczyńca w towarzystwie Róży Kańkowskiej (przewodniczącej  Stowarzyszenia Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Elbląskiej), odwiedził Fundację Elbląg i przekazał darowiznę w kwocie 1100 EUR.

Na powyższą sumę składają się datki kilku darczyńców, którzy wiedzą jak ważne jest budowanie dobrych stosunków i współpracy polsko-niemieckiej: Erwin Vollerthun, Gerda Renner, Helmut Pankrath, Helga Stracke, Ewald Neutatz, Heidi Raab, Brigitte i Günter Werner, Gerd Deisenhofer, Eleneore Reiner, Dietlinde Braasch, Renate Hein, Christel Gisiger, Helmut Gehrmann, Andrea Rieß, Anneliese Knorr, Dora i Hans-Jürgen Meier, Angelika i Urlich Hergenhahn.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wieloletnie zaufanie i wsparcie.

SIĘGNIJ PO STYPENDIUM FUNDACJI ELBLĄG!

Ogłaszamy kolejny nabór wniosków do Programów Stypendialnych „Szansa” i „Słonik”. Ostateczny termin przyjmowania wniosków upływa
9 września 2022 r. Stypendia mogą być wykorzystane na pomoce naukowe, opłacenie internatu, dodatkowych zajęć itp. 

Program Stypendialny „Szansa” skierowany jest do uczniów ósmych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i policealnych oraz studentów, będących w trudnej sytuacji materialnej, osiągających szczególnie wysokie wyniki nauczania lub wybitnie uzdolnionych w wybranym kierunku, będących jednocześnie stałymi mieszkańcami Elbląga lub powiatu ziemskiego elbląskiego.

W rodzinie kandydata ubiegającego się o stypendium „Szansy” średni miesięczny dochód netto z 3 ostatnich miesięcy w przeliczeniu na osobę nie może być wyższy niż 40% średniego krajowego wynagrodzenia z roku 2021(w roku 2021 średnia krajowa netto wyniosła 4083,44 zł).

Program Stypendialny „Słonik” skierowany jest do niepełnosprawnych uczniów szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz studentów szkół wyższych do 26 roku życia, będących w trudnej sytuacji materialnej, a jednocześnie będących stałymi mieszkańcami Elbląga oraz powiatu elbląskiego ziemskiego.

Celem programów stypendialnych jest wspieranie dzieci i młodzieży uzdolnionej lub niepełnosprawnej w zdobywaniu wykształcenia pozwalającego im na aktywne życie społeczne i zawodowe. Stypendia „Szansy” i „Słonika” są wsparciem finansowym i zostaną przyznane na rok szkolny 2022/2023, tj. na 10 miesięcy.

Wszystkie szczegółowe warunki znajdują się w załączeniu poniżej. Tu też można pobrać formularze wniosków.

Należy je złożyć osobiście w biurze przy ul. Zw. Jaszczurczego 17 w godz. 8.00-16.00 lub za pośrednictwem poczty. Nie będą przyjmowane wnioski nieprawidłowo wypełnione bądź niekompletne. Dodatkowych informacji nt. programów można uzyskać pod nr tel. 55 236 98 88, e-mail: biuro@fundacja.elblag.pl bądź bezpośrednio w biurze.  

PROGRAM STYPENDIALNY „SZANSA”

PROGRAM STYPENDIALNY „SŁONIK”