Fundusz polsko-niemiecki

Dzięki wieloletniej współpracy Fundacji Elbląg ze Stowarzyszeniem Ludności Pochodzenia Niemieckiego w tworzeniu jest fundusz, którego celem jest finansowanie wspólnych działań na rzecz naszego miasta. Jego inicjatorem i pomysłodawcą jest Erwin Vollerthun, którego rodzice pochodzą z podelbląskiego Majewa, obecnie mieszkający na terenie Bawarii. Kilkanaście lat temu Vollerthun zapałał miłością do elblążanki, która obecnie jest jego żoną; jego miłość przelała się również na samo miasto Elbląg. Uhonorowany w 2006 roku statuetką Kryształowego Serca, nadal okazuje swą wrażliwość i szlachetność wobec tego miasta. Od lat stara się wspierać organizacje i placówki działające na terenie Elbląga, co objawia się m.in. darowiznami przekazywanymi na ich cel. Darowizny pochodzą głównie od byłych mieszkańców elbląskiego regionu. Dzięki staraniom tych, którzy mimo dzielących kilometrów sercem bliscy są naszemu miastu, w niedalekiej przyszłości wsparcie (w ramach tworzonego Funduszu) zyskają działania polsko-niemieckie na rzecz dziedzictwa kulturowego Elbląga.